• تهران-خیابان سهروردی شمالی-کوچه سراب-پلاک 12 -طبقه 3-واحد 7
  • 02188526915-19 - کانال تلگرام

انواع گروت؛اپوکسی،سیمانی،سیمانی پلیمری و منبسط کننده بتن:قیمت

طیف افزودنی‌های بتن  شرکت شیمی بتن بهینه طی سال‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته و با بهره‌گیری از نوآوری‌ها و رشد فنی ـ تخصصی کامل‌تر شده است. اجرا محصولات شرکت شیمی بتن بهینه بسیار آسان است و این محصولات از طراحی منحصر به فردی برخوردار است. تمامی محصولات ما توسط کارشناسان شیمی مجرب ترکیب‌بندی می‌شود. برای سفارش محصول و یا دریافت مشاوره از متخصصان ما می‌توانید با شماره‌ 02188526915 تماس حاصل فرمایید.

گروت مخلوطی از مواد سیمانی، مصالح دانه‌ای و آب با سیالیت بالا است که اجزاء آن به نسبتی با هم ترکیب می‌شود که غلظت آن برای ریزش بدون جدا شدن اجزاء تشکیل دهنده از هم مناسب باشد. گروت برای پر کردن فضاهای اطراف آرماتور و تکیه‌گاه به کار برده می‌شود. گروت کاشی‌ها را ثابت نگه می‌دارد، مانع از نفوذ آب می‌شود و خاصیت عایق دارد و روکار مناسبی برای دیوارها و کف به شمار می‌آید. گروت باید در اسلامپی 11 ـ 8 اینچی، مخلوطی بسیار مرطوب ریخته شود تا در فضای گروت جریان پیدا کند. آب اضافی مخلوط استحکام گروت را کم نمی‌کند، چون مصالح اطراف آب را جذب می‌کند. گروت بنایی را می‌توان در محل مخلوط کرد یا آن را به صورت آماده با بارکش در محل تحویل داد.

ویژگی‌های گروت


  • گروت طی 28 روز خشک می‌شود. اگر هر روز آن را با آب تمیز و بدون پاک کننده ته بکشید، گروت در همان هفته اول محکم خواهد شد.
  • گروت با خاصیت جذب نیروهای وارد و انتقال آن ها به بخش زیرکار، در زیر صفحه ستون‌ها، آنکربلت‌ها، نصب ریل ماشین آلات، برینگ پل‌ها، بلت‌ها و ریل‌ها هم استفاده می‌شود.
  • گروت سایه می‌اندازد و نباید انتظار داشته باشید که کاملاً یک‌رنگ باشد. از دلایل سایه انداختن می‌توان به میزان آب استفاده شده در مخلوط و تمیز کردن، اثرهای محیطی مانند آفتاب، سایه و رطوبت و عمق ملات اشاره کرد.
  • گروت بادوام است. اکثر گروت‌ها محصولاتی بر پایه سیمان هستند که بسیار سخت و متراکم‌اند. گروت در تمام مدت عمر کاشی‌های نصب شده مقاوم خواهد بود.
  • گروت متخلخل است. گروت روی کف مانند روز اول روشن و رنگارنگ نخواهد بود. به مرور زمان گرد و غبار وارد کف می‌شود و رنگ گروت را تغییر می‌دهد.
  • گروتی که به خوبی اجرا شده باشد، سالیان سال هیچ مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.

مقایسه گروت و ملات


گروت و ملات هر دو در کاشیکاری و بنایی به کار برده می‌شود، اما کاربردهای آنها متفاوت است. هر دو محصولاتی بر پایه سیمان پرتلند و به همین دلیل سخت‌ هستند. گروت و ملات از نظر اندازه دانه‌بندی مصالح (سنگ، ماسه و ...) و مقدار آب اضافه شده به مخلوط با هم تفاوت دارند.

نقش ملات این است که مواد را به هم بچسباند. برای مثال بنایی که کار آجرکاری یا بلوک‌های بنایی بتنی را انجام می‌دهد، ملات در درزهای بین آجرها یا بلوک‌ها می‌ریزد. به همین نحو کاشی‌کار نیز یک لایه ملات می‌کشد تا کاشی به کف یا دیوار بچسبد.

گروت پرکننده‌ است و چون باید جریان داشته باشد، درصد آب در آن بیشتر از ملات است. بنا داخل بلوک CMU را با گروت پر می‌کند. کاشی‌کار نیز فضاهای بین کاشی‌ها را پس از خشک شدن ملات با گروت پر می‌کند.

مقایسه گروت ماسه‌دار و بدون ماسه


گروت ماسه‌دار

گروت ماسه‌دار پرکاربردترین گروت برای کاشی سرامیکی، سنگ و هر کاشی دیگری با درز 1/8 اینچی یا بزرگتر است. گروت ماسه‌دار از سیمان پرتلند، ماسه و افزودنی‌های دیگر تهیه می‌شود. گروت هنگام اجرا با آب مخلوط و داخل درزها کشیده می‌شود. خشک شدن گروت حدود 24 ساعت طول می‌کشد. گروت ماسه‌دار پس از خشک شدن کامل به سختی بتن است، اما مشکلاتی نیز دارد. این گروت قدرت جذب بالایی دارد و اگر آب‌بندی نشود، لکه، گرد و غبار و هر مایع دیگری را که روی کاشی ریخته شود، به خود جذب می‌کند. بنابراین سیلری باید انتخاب شود که از جذب آب و لک شدن جلوگیری کند. بسیاری از گروت‌ها را می‌توان هنگام اجرا با افزودنی لاتکس مخلوط کرد تا قدرت جذب‌شان کاهش یابد. درهر حال آب‌بندی همچنان ضروری است. استفاده از گروت ماسه‌دار و سنگ مرمر صیقلی مشکلات دیگری را ایجاد می‌کند. ماسه موجود در گروت، مرمر صیقلی را خراش می‌دهد. این مشکل دردسری است که بسیاری از کاشی‌کارهای ناآشنا با نصب سنگ با آن مواجه می‌شوند. هیچ‌گاه برای سنگ مرمر صیقلی از گروت ماسه‌دار استفاده نکنید. مرمر صیقل داده شده باید در عرض گروت کمتر از 3 میلی متر نصب شود.

گروت بدون ماسه

گروت بدون ماسه که گروت دیوار نیز گفته می‌شود، مشابه گروت ماسه‌دار است، اما همان طور که از نام‌ آن مشخص است، ماسه ندارد. گروت دیوار برای کاشی سرامیکی و مرمر صیقلی با درزهای کوچکتر از 3 میلی متر به کار برده می‌شود. این نوع گروت برای پروژه‌های کاشی‌کاری کف و دیوار با درزهای گروتی توصیه می‌شود که فضای بین آنها 1/16  تا 1/8 اینچ است. چنانچه از گروت دیوار برای پر کردن درزهای پهن‌تر استفاده شود، گروت به دلیل فقدان پیوندی که در اثر شن‌پاشی به دست می‌آید، ترک خواهد خورد. گروت دیوار برای استفاده در سطوح کاشی خشک اجرا طراحی شده است. افزودنی نگهدارنده آب، گروت را تا زمان خشک شدن سیمان مرطوب نگه می‌دارد. اجرا گروت دیوار بر روی سطوح عمودی راحت‌تر است، چون نسبت به گروت ماسه‌دار سفت‌تر است و حالت جامدتری دارد. تمام مشکلاتی که برای تمیز کردن گروت ماسه‌دار وجود دارد، به گروت دیوار نیز تعمیم می‌یابد. گروت دیوار نیز باید پس از نصب آب‌بندی شود تا قدرت جذب آن کاهش یابد.

انواع گروت


گروت انواع مختلفی دارد که در ادامه هر یک را به اختصار توضیح می‌دهیم:

گروت بر پایه سیمان

گروت پایه سیمانی در دو نوع ماسه‌دار و بدون ماسه وجود دارد. اجرا این نوع گروت و نظافت آن آسان است. گروت پایه سیمانی در پروژه‌های کارهای دستی به کار برده می‌شود. گروت پایه سیمانی ضعیف‌تر از گروت اپوکسی است و چون به سادگی لک می‌شود، برای استفاده در حمام و سرویس بهداشتی چندان مناسب نیست. بنابراین گروت پایه سیمانی باید همواره همراه با سیلانت به کار برده شود.

گروت اپوکسی

گروت اپوکسی گروتی دوجزئی و بدون آب است که از رزین‌های اپوکسی (بخش یک) و یک سخت کننده (بخش دو) تشکیل می‌شود. این اجزاء قبل از گروت ریزی در محل مخلوط می‌شود. گروت اپوکسی پس از خشک شدن در برابر لک شدن و کپک زدن مقاوم است. قدرت جذب گروت اپوکسی کمتر از گروت پایه سیمانی است و به راحتی تمیز می‌شود. گروت اپوکسی برای کاشی‌کاری و سنگ کاری پیشخوان آشپزخانه، پشت کاسه ظرفشویی، روشویی و سرویس بهداشتی مناسب است. اجرا اپوکسی گروت دشوار و نسبتاً پردردسر است. بنابراین حتماً مقاطعه‌کاری را استخدام کنید که در زمینه نصب اپوکسی گروت مهارت داشته باشد. همچنین اپوکسی گروت نیازی به سیلر ندارد.

گروت رزینی فوران

گروت رزین فوران در دو نوع ماسه‌دار و بدون ماسه وجود دارد. در تهیه این گروت، همان طور که از نام‌ آن مشخص است، الکل فورفوریل به کار برده می‌شود. چون این گروت بر پایه الکل است، در برابر مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارد. گروت فوران برای سنگفرش کردن به کار برده می‌شود و استفاده از آن در ناحیه‌هایی توصیه می‌شود که در معرض مواد شیمیایی و گریس یا روغن قرار دارد. سطوح کاشی‌کاری ممکن است بسته به کاربری مورد نظر کف صاف، غیرلغزنده یا ساینده باشد.

سطوح کاشی یا آجرکاری باید پوشش مومی داشته باشد تا از آن در برابر لک شدن قبل از اجراء فوران محافظت شود. گروت فوران برای پروژه‌های صنعتی مانند آزمایشگاه، ماست‌بندی و واحدهای بسته‌بندی گوشت به کار برده می‌شود. گروت فوران فقط در رنگ سیاه وجود دارد و هنگام اختلاط آن باید مراقب باشید که بخارات آن را تنفس نکنید. این گروت یکی از دشوارترین اجراها را دارد و برای نصب آن به مهارت بالایی نیاز است و باید در دمای 80 ـ 70 درجه به کار برده شود.

افزودنی‌های لاتکس گروت

افزودنی‌های لاتکس مختلفی وجود دارد که می‌توان آنها را به هر دو نوع گروت ماسه‌دار و بدون ماسه اضافه کرد. این افزودنی‌ها مخلوطی از آکریلیک و لاتکس‌اند. افزودنی‌های لاتکس جذب آب را کاهش و استحکام را افزایش و نگهداری رنگ را بهبود می‌دهند. به بعضی گروت‌ها پودر لاتکس خشک شده در کارخانه اضافه شده است و به همین دلیل دیگر نیازی به افزودنی ندارند. بعضی کارخانه‌ها افزودنی ضدقارچ و ضدکپک را نیز به گروت اضافه می‌کنند.

گروت بندکشی

گروت بندکشی که در لوله عرضه می‌شود، برای پر کردن درزها به کار برده می‌شود. کافی است لوله را با دست فشار دهید یا از تفنگ بندکشی استفاده کنید.

تضمین کیفیت و آزمایش


قوانین و مقررات ساختمان ایجاب می‌کند که نسبت‌های گروت در محل کار درج شود. برای گروتی که در محل آماده می‌شود، بازبین باید حجم‌های سیمان، ماسه و نخاله اضافه شده به مخلوط را ثبت کند. تضمین کیفیت گروت آماده با توجه به گواهی‌نامه‌های تولید کننده مشخص می‌شود. تست اسلامپ و مقاومت فشاری باید ضروریات تعیین شده در  ASTM C1019 - 11  را برآورده کند.

از روش‌های غیرتخریبی مانند تست سرعت التراسونیک، اکو برخورد، رادار ماکروویو و ترموگرافی مادون قرمز غالباً برای ارزیابی گروت‌ریزی پس از اعمال گروت روی دیوار استفاده می‌شود. به کمک این روش‌ها می‌توان محل فضاهای خالی و ترک‌های موجود در گروت را مشخص کرد و تشخیص داد که آیا گروت در محل مناسب ریخته شده است یا خیر.

انتخاب رنگ


گروت‌ریزی از لحاظ رنگ به سه دسته تقسیم می‌شود:

  • با رنگ متضاد (گروت سفید با کاشی سیاه)
  • هماهنگ (گروت سبز با کاشی سبز)
  • خنثی (طیفی از خاکستری یا سفید)

چنانچه رنگ پررنگی را انتخاب کردید، گروت‌ریزی را روی نمونه‌ای از کاشی روی تخته چندلا انجام دهید و چند روز صبر کنید. اگر اشتباه کرده باشید، گروت سیمانی آب‌بندی نشده را می‌توان پس از خشک شدن رنگ زد، البته گروت اپوکسی یا آب‌بندی شده باید پاک شود. درهر حال این کار خسته کننده است و بهتر است از همان ابتدا در انتخاب رنگ دقت کنید.

مراقبت و تعمیر


لکه‌های روغن و غذا در گذر سالیان در سطح نفوذ می‌کند و گروت را کثیف و تیره می‌کند. چنانچه لکه‌ها زیاد باشد، تنها راه‌حل گروت‌ریزی یا کاشی‌کاری مجدد است، اگرچه در بسیاری از موارد می‌توان گروت قدیمی را دوباره نو کرد. برای این کار به عامل چربی‌زدا، برس با پرز سخت یا بخارشو و یک بازوی قوی و خستگی‌ناپذیر نیاز دارید. گاهی اوقات گروت ریزی مجدد لازم است، برای این کار باید گروت را بکنید و ناحیه‌های ترک خورده یا خرد شده را تعویض کنید.

هزینه گروت‌ریزی


هزینه گروت‌ریزی به تخصص و مهارت مقاطعه‌کار و ناحیه نصب کاشی بستگی دارد. هر چه ناحیه بزرگتر باشد، هزینه بیشتری را باید پرداخت کنید. البته نوع گروت استفاده شده، ماسه‌دار یا بدون ماسه، یا گروت اپوکسی نیز بر هزینه نهایی تاثیر می‌گذارد.