• تهران-خیابان سهروردی شمالی-کوچه سراب-پلاک 12 -طبقه 3-واحد 7
  • 02188526915-19 - کانال تلگرام

واتراستاپ چیست؟انواع، کاربردها، نحوه اجرا و قیمت

واتراستاپ فضاهای خالی و ترک را پر می‌کند و فیلتری را در راه گذرگاه‌ نشت دهنده‌ای ایجاد می‌کند که دیوارهای بتنی را آب‌بندی می‌کند.

شرکت شیمی بتن بهینه به پشتوانه سال‌ها تجربه در زمینه‌ی افزودنی های بتن یکی از شرکت‌های معتبر سازنده شمار می‌رود. ما راه‌حلی مقرون به صرفه را با ضمانت کیفیت و خدمات ارائه می‌دهیم. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزودنی های بتن و یا سفارش محصول می‌توانید با شماره‌ 02188526915 تماس حاصل کنید.

بتن مانند تمام مواد با تغییر دما منبسط و منقبض می‌شود. برای ایجاد ظرفیت این تغییرها مفصل‌های انبساط در فاصله‌های معین در سراسر دال‌ها و دیوارها قرار داده می‌شود. اگر مفصل‌های انبساط جایگذاری نامناسبی داشته باشد، سازه در امتداد نقاط ضعیف طبیعی، عمدتاً درزها و مفصل‌های سرد ترک برمی‌دارد. این مفصل‌ها، اگر درزبندی نشده باشد، آب را به درون سازه راه می‌دهد.

به همین دلیل است که در طول ساخت در تقریباً تمام سازه‌های بتنی، تصفیه خانه‌ها، مخازن آب، آب‌بندها، سدها و تسهیلات زیرزمینی معمولاً واتراستاپ تعبیه می‌شود. واتراستاپ را می‌توان در مفصل‌های انبساط، مفصل‌های سرد و دیگر درزها تعبیه کرد. واتراستاپ در گونه‌ها و شکل‌های گوناگون وجود دارد.

واتر استاپ چیست؟


واتر استاپ به منظور بند آوردن یا ایجاد مهارهایی برای متوقف کردن آب در حال ریزش بسته می‌شود. پروفیل‌های میله‌دار یا دمبلی شکل عملکرد آب بند را به حداکثر می‌رسد. پروفیل‌های دارنده "حباب" در  وسط بهترین انتخاب برای مفصل‌های با حرکت‌های بالا هستند.

انتخاب واتر استاپ


واتر استاپ را می‌توان به عنوان بخشی از مواد منعطف ضدآب تعریف کرد که در مفصل‌های بتنی قرار داده می‌شود تا از عبور آب جلوگیری کند.

هنگام انتخاب واتر استاپ عامل‌های متعددی چون نوع و حرکت مفصل، فشار هیدرواستاتیک و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی باید در نظر گرفته شود.  توصیه می‌کنیم برای اطمینان از عملکرد صحیح واتر استاپ به مشخصات زیر توجه کنید:

  • نوع سازه
  • ضروریات مهار مواد شیمایی
  • ضروریات ارتفاع فشاری
  • انواع مفصل
  • ضروریات حرکت مفصل

انواع


در حال حاضر ده‌ها واتر استاپ با طراحی‌های مختلف در بازار موجود است که مواد گوناگونی در ساخت آنها به کار رفته است. بااین حال می‌توان آنها را با توجه به متحرک بودن مفصل در دو گروه اصلی تقسیم‌بندی کرد.

مفصل‌های ثابت

واتراستاپ‌های هیدروفیل بهترین گزینه برای مفصل‌های ثابت مانند مفصل سرد بین پایه ستون و فونداسیون به شمار می‌آید. در اکثر محصولات این دسته از عایق بنتونیتی منبسط کننده به عنوان مولفه فعال از استفاده می‌شود؛ و در بقیه از موادی با خصوصیات مشابه استفاده می‌شود. برای مثال در هیدروتایت لاستیک کلروپرن تعدیل شده غیربنتونیتی و در درزبند Duro پلیمر آکریلات به کار برده می‌شود.

در هر حال شیوه کار تمامی این محصولات یکسان است: تماس با آب باعث انبساط قابل توجه آنها به حدی می‌شود که به فشردگی درز و توقف آب جاری از مفصل نفوذ کننده منجر می‌شود.

تکنیک اجرا معمولاً بسیار ساده است و کافی است نوار لاستیکی داخل مفصل یا در امتداد آن بسته شود. باز هم تاکید می‌کنیم از آنجایی که درز شکننده است، واتر استاپ هیدروفیل (آب‌دوست) فقط برای مفصل‌های غیرمتحرک مناسب است.

محصولات دیگری نیز در بازار وجود دارد که برای درزگیری مفصل‌های ثابت طراحی شده است، هرچند از نظر تخصصی واتراستاپ محسوب نمی‌شوند. واتراستاپ بتونه‌ای در اصل نوعی درزپوش آب‌بند مفصلی است که با چسب پرایمر در امتداد مفصل تعبیه می‌شود تا یک سد خوددرزبندی شونده‌ی مرطوب به دست آید.

از محصولات کریستالی نیز برای مفصل‌های ثابت ضدآب استفاده می‌شود که با غلتک زدن یا اسپری کردن بین جریان‌ها اجرا می‌شود. این مواد در حضور آب میلیون‌ها کریستال میکروسکوپی تولید می‌کند که آن‌قدر بزرگ هستند که مفصل را آب‌بندی کنند.

واتراستاپ‌های تزریقی Fuko  به روش‌هایی چون تزریق در ترک یا دوغاب ریزی تعبیه می‌شود و در آنها سیمان بسیار ریز یا رزین اپوکسی برای آب‌بندی تمام ترک‌ها و فضاهای خالی ناحیه‌ی مورد نظر داخل مفصل تزریق می‌شود. بار دیگر تکرار می‌کنیم که این واتراستاپ یک نوع واتراستاپ متداول نیست، اما مفصل‌های ثابت را به خوبی آب‌بندی می‌کند.

مفصل‌های متحرک

مفصل‌های متحرک به واتر استاپ‌های مکانیکی از نوعی نیاز دارند که از این سر تا آن سر مفصل را بپوشاند و یک دریچه ایجاد کند. منظور طراحان و متخصصین از واتر استاپ معمولاً واتر استاپ مکانیکی است. واتراستاپ‌ تنوع بسیاری دارد و از مواد مختلفی مانند استیل ضدزنگ و مس تهیه می‌شود. PVC و لاستیک  گزینه‌های پرکاربردتری هستند.

ویژگی‌های فیزیکی بی‌نظیر PVC، خاصیت کشسانی ذاتی فوق‌العاده و مقاومت در برابر بسیاری از مواد شیمیایی آب‌برد آن را به یکی از پرکاربردترین مواد واتراستاپ تبدیل کرده است. از نئوپرن و لاستیک می‌توان به جای PVC استفاده کرد.

تعبیه واتر استاپ مکانیکی صرف نظر از ماده یا سازنده آن باید قبل از بتن‌ریزی اجرا شود. یک سمت واتر استاپ حین نخستین بتن‌ریزی در بتن کار گذاشته می‌شود و سمت دیگر موقتاً بدون پوشش می‌ماند. در ریزش دوم بتن نیمی از واتر استاپ را می‌پوشاند. خط مرکزی واتر استاپ را باید بر مرکز مفصل منطبق کرد.

مسلماً ثابت نگه داشتن واتر استاپ بدون هیچ چین یا حرکتی نیازمند توجه ویژه به جزییات است. واتراستاپ معمولاً به میلگرد عاجدار عمودی بسته می‌شود یا به شکل مهار ثابت نگه داشته می‌شود. کارگران هنگام بتن‌ریزی باید از استحکام اطراف واتر استاپ مطمئن شوند، چرا که وجود فضای خالی کنار واتر استاپ قابلیت آن در متوقف کردن آب را به شدت کاهش می‌دهد. واتر استاپ‌های افقی کار گذاشته شده در دال‌ها به توجه ویژه نیاز دارد، چون جاری کردن بتن در فاصله بین کف و واتر استاپ و بالای بستر ایجاد شده دشوار است.

اکثر واتر استاپ‌ها میله‌دار هستند یا در دو سر دمبل ضخیم‌تری از مواد دارند که آنها را ثابت نگه می‌دارد و بیشینه اثر آب‌بندی را به دست می‌دهد. پروفیل‌هایی که در میانه باریکه حباب دارند، بهترین گزینه برای مفصل‌های با حرکت زیاد به شمار می‌آیند.

کاربرد


دامنه واتر پروف‌هایی (ضدآب) که با واتر استاپ برخورد پیدا می‌کند، تمامی گونه‌های ساخت و سازهای تجاری را پوشش می‌دهد؛ چرا که هر سازه بتنی نگهدارنده آّب یا دور کننده آب به عنوان بخشی از سیستم واترپروف بزرگ‌تر به واتر استاپ نیاز دارد.

علاوه بر سازه‌هایی چون سد، کانال، مخزن آب و آب‌بر که استفاده از واتر استاپ در آنها بدیهی به نظر می‌رسد، در پل و پایه سکو و پل، آب گذر و تونل نیز باید واتر استاپ به کار برده شود. وجود واتر استاپ در محیط‌های با آب بسیار آلوده یا مواد شیمیایی خورنده مانند تسهیلات تصفیه کننده فاضلاب یا سازه‌های کنترل اولیه و ثانویه‌ی اطراف تصفیه خانه‌ها، مخازن سوخت، مخازن نفت و ... اهمیت مضاعفی دارد.

قیمت واتراستاپ


قیمت واتراستاپ بسته به نوع و کاربرد آن متفاوت می‌باشد، برای اطلاع از قیمت انواع واتراستاپ‌ها می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.